Tillbaka till Billigt-garn.net
Billigt-garn.net För dig som älskar att sticka och virka med återvunnet garn, reagarn och mysteriegarn

Ljusvekegarn i färgnyanser

by Kajsa
(Umeå)

Hej, jag har just lärt mig virka grytlappar, helt fantastiska, tjocka och bra.

Enligt min mor är det absolut bästa att sticka i ljusvekegarn, och jag gillar också verkligen det garnet, men det finns ju i så tråkiga färger!

Vet du någon som säljer på nätet, eller kan man färga ett vitt garn? (Har kollat de vanligaste nätbutikerna, Tradera och Blocket.)

Comments for
Ljusvekegarn i färgnyanser

Click here to add your own comments

Färga själv eller köpa färdigt
by: "Billigt garn"-Anna

Visst kan du färga vitt eller oblekt (= nikotintuggummi-vitt) ljusvekegarn. Antingen dina färdigstickade eller -virkade grytlappar, eller härvorna.

Bomullsgarn färgar du enklast i tvättmaskin med vanliga gör det själv-kit som du hittar i butikerna. Glöm inte saltet!

Och om du knyter hårt, hårt runt väl valda (ha! knappast! gör det slumpvis) partier på härvorna kan du göra riktigt sweet flamfärgat garn.

Men om du inte är road av färgning blir det onödigt dyrt. Annars är de extra hundralapparna avdragsgilla i det allmänna välbefinnandet.

En av mina favorit-dealers på nätet, Grunnebo Garn, säljer ett garn som de själva betecknar "som gamla tiders ljusvekegarn": Cotton Soft 8/8.

Själv väljer jag att återvinna matta bomullsgarn från fabriksstickade secondhand-tröjor, som förstås finns i alla möjliga läckra och äckliga nyanser. Om garnet är för tunt för att kvala in till grytlappsstickning i ljusvekeklass stickar jag med två trådar. Eller tre.

Ljusvekegarn
by: Eva

Jag har några härvor grönt ljusvekegarn från Kinna Textil som är jättebra till grytlappar.

http://rimbogarn.noxshop.se

Hälsningar Eva

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How?
Simply click here to return to Hjälp mig hitta garn!

prenumerera på rss-feed
Håll dig uppdaterad med
Billigt-garn.nets RSS-feed

Sök på Billigt-garn.net

Anpassad sökning

Säg hej: Facebook  Twitter  Ravelry

Få Billigt garn-tips i din epostlåda
Prenumerera på
[ Billigt garn mm ]

och få Annas garn-galenskaper rätt i lådan.

< A N N O N S >

Simply Knitting - Subscription




Gillar du den här sidan?
Bokmärk den och dela med andra:

Bookmark and Share

Om "Billigt garn"-Anna

Anna Lundevall Anna har återvunnit garn sedan hon var en mycket liten besserwisser. Hon tycker att det snajdigaste med stickning och virkning — förutom att det ger håriga handflator — är den myckna matten.

Billigt-garn.net | aktuellt/garn-blogg | prenumerera | kontakta mig | sekretesspolicy

footer for garn sida

Copyright© Anna Lundevall