Letar efter garnet Rowan Cork

by Kajsa
(Ingarö)

jag söker 7 nystan (à 50 g) Rowan Cork. Jag ska sticka en huvjacka till min dotter. Mönstret finns i boken Sticka till busiga barn.

Jag tar gärna emot tips om ersättningsgarn.




Comments for
Letar efter garnet Rowan Cork

Click here to add your own comments

Allmänna råd
by: "Billigt garn"-Anna

Eftersom jag undviker märkesgarn tänker jag inte droppa namn.

Däremot kan jag ge dig tips på vad du ska leta efter när du kollar runt i kataloger och garnbutiker.

(Och sedan hoppas jag att en garngalning som faktiskt använder "köpegarn" kan ge dig ett mer specifikt shoppingtips.)

Okej, Rowan Cork var speciellt till formen och såg nästan ut som en luftmaskvirkad sträng av ullfibrer. Så det är inte säkert att du kan hitta ett garn som har samma struktur. Däremot kan du hitta garner som är ungefär lika lätta och fluffiga.

Och då gärna ett mjukt ullgarn. Materialet i Rowan Cork var 95 % merinoull, 5 % nylon.

För att du ska kunna följa stickbeskrivningen, utan att behöva räkna om rubbet, bör du ha ett garn med masktätheten 14 m = 10 cm. (Och ungefärlig löplängd 110 m/50 g.)

Och hur kan jag veta allt detta? Det gör jag inte.

Eller jo, principerna för att byta garn i beskrivningar kan jag. För det gör jag hela tiden. (Det finns inga stickbeskrivningar skrivna för "ramie/akryl återvunnen från en Indiska-kofta".)

Men nuffrorna för Rowan Cork letade jag upp.

Länge leve internet. Länge leve Yarndex.com - där du kan frossa i garn-nördig information om nya och utdöda garner.

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How?
Simply click here to return to Hjälp mig hitta garn!

Sök på Billigt-garn.net

Anpassad sökning
prenumerera på rss-feed
Håll dig uppdaterad med
Billigt-garn.nets RSS-feed

Säg hej: Facebook  Twitter  Ravelry

Få Billigt garn-tips i din epostlåda
Prenumerera på
[ Billigt garn mm ]

Garn-galenskaper rätt i lådan.

Twitter: @billigtgarn

    Auktioner p� Tradera: garn

    Skapa din egen Tradera-widget