Färre verktyg, mera garn

by Paulina
(Mölndal utanför Göteborg)

Börjar med att försöka föreställa mig hur det skulle vara att inte äga några stickor, virknålar eller något garn. Det går inte så bra, särskilt inte som jag sitter och virkar små rosa mormorsrutor samtidigt.

Här är i alla fall vad jag skulle köpa:

Eftersom jag jättegärna snålar på garn och liknande, för det är ju så förbaskat dyrt att köpa Garnstudio-garn hela tiden, beger jag mig först till Tradera.

Där budar jag hem en virknål storlek 3,5 mm för 16 kronor med frakt. Sedan söker jag på rundstickor och budar hem storlek 2, 3, och 4 för 15 kronor styck.

Hur mycket har jag kvar? 231 kronor, om mitt mattehuvud inte räknar fel.

Vad gäller garn tar jag mig till Syochsytt.se och köper 10 nystan rött bomullsgarn ur rea-högen för 70 kr och 500 gram. (Det går aldrig att få för mycket rött.)

Därefter vandrar jag vidare till Lienesdesign.se och in i fyndlådan. Där köper jag udda nystan av merinoull, eftersom den är världsbäst att göra varma goa vantar, sockar och liknande av. Och så är den tunn nog att kunna bli fina skira sjalar. För de ca 160 kronor jag har kvar får jag ungefär 800 gram garn.

Och det bästa med alla udda nystan är att det går att variera i det oändliga med färger och färgkombinationer ...

... sa hon och "råkade" klicka upp hemsidan igen och beställde, ja tro det eller ej, ett helt kilo garn.

Click here to post comments.

Join in and write your own page! It's easy to do. How?
Simply click here to return to Grundutrustning till stickning och virkning: Vad skulle du köpa för max 300 kr?
.




Sök på Billigt-garn.net

Anpassad sökning
prenumerera på rss-feed
Håll dig uppdaterad med
Billigt-garn.nets RSS-feed

Säg hej: Facebook  Twitter  Ravelry

Få Billigt garn-tips i din epostlåda
Prenumerera på
[ Billigt garn mm ]

Garn-galenskaper rätt i lådan.

Twitter: @billigtgarn

    Auktioner p� Tradera: garn

    Skapa din egen Tradera-widget